Qualification Standing
Qualification Standing
Standing completed

Pos  NameClubNatG1G2G3G4G5G6ScoreHcpTotalAVG Qualifies to Squad
1   Birgit Poeppler Team BrunswickGER237268238220258205142648 1474237,7 Final Step 3  Squad 3
2   Daniel Fransson Team pergamonSWE2562672142592162371449 1449241,5 Final Step 3  Squad 8
3   Mikkel Sørensen TrekantenDEN2112172342352542621413 1413235,5 Final Step 3  Squad 3
4   William Svensson BK KaskadSWE2582152032302782091393 1393232,2 Final Step 3  Squad 8
5   Mika Guldbæk TrekantenDEN231238180201224266134048 1388223,3 Final Step 3  Squad 4
6   Dan Østergaard-Poulsen LBCDEN1942572362282242491388 1388231,3 Final Step 3  Squad 2
7   Tomas Käyhkö MainaritFIN1732682432112682151378 1378229,7 Final Step 3  Squad 8
8   Mik Stampe BK TrekantenDEN2662232012042272541375 1375229,2 Final Step 3  Squad 10

9   Patrik Sørensen LBCDEN1832122012282842511359 1359226,5 Final Step 2  Squad 2
10   Jesper Agerbo S.A.S.DEN2212382292571762201341 1341223,5 Final Step 2  Squad 2
11   Mai Ginge Jensen Trekanten KIFDEN181235244233236162129148 1339215,2 Final Step 2  Squad 5
12   Carsten Hansen LBCDEN2012312232312002471333 1333222,2 Final Step 2  Squad 10
13   Eoghain Lebioda ITBAIRL2462381862552091991333 1333222,2 Final Step 2  Squad 11
14   Kamilla Kjeldsen LuckyDEN191196245185223237127748 1325212,8 Final Step 2  Squad 8
15   Glenn-Morten Pedersen Drammen TigersNOR2352272272081932341324 1324220,7 Final Step 2  Squad 7
16   Hafthor Hardarson ÍRISL2112051862232692251319 1319219,8 Final Step 2  Squad 8
17   Oliver Dahlgren Team Pergamon BCSWE1462661892282592231311 1311218,5 Final Step 2  Squad 8
18   Martin Larsen Team PergamonSWE1912142532681702151311 1311218,5 Final Step 2  Squad 10
19   Bengt Petersson Kulladals BSSWE2682212062131892141311 1311218,5 Final Step 2  Squad 8
20   Thomas Larsen BK Trekanten K.I.F.DEN2472271882251822381307 1307217,8 Final Step 2  Squad 10

21   Sascha Wedel BK Trekanten KIFDEN215213214178247187125448 1302209 Final Step 1  Squad 4
22   Adam Andersson Team PergamonSWE2032012041832482591298 1298216,3 Final Step 1  Squad 9
23   Robin Skans Team Alingsås bcSWE2371922271872252291297 1297216,2 Final Step 1  Squad 11
24   Marcus Henriksson BK Full HouseSWE2282061862161962571289 1289214,8 Final Step 1  Squad 10
25   Arnar Jonsson Höganäs BCISL1992282092072122301285 1285214,2 Final Step 1  Squad 10
26   Bjørn Jensen BK OutsidersDEN2201582062082792141285 1285214,2 Final Step 1  Squad 3
27   Jonathan Hallberg Team clanSWE2261822142372281981285 1285214,2 Final Step 1  Squad 9
28   Tim Stampe BK Trekanten KIFDEN1832141941762782381283 1283213,8 Final Step 1  Squad 3
29   Jimmy Dan Mortensen LBCDEN1782142032221952691281 1281213,5 Final Step 1  Squad 3
30   Alex Basala StenhusetSVK2002102212442241771276 1276212,7 Final Step 1  Squad 9

31   Håkan Fasth Team ClanSWE2132162051722622061274 1274212,3    Squad 10
32   Jeremy Christensen BK EnghavenDEN2221972151811902671272 1272212    Squad 5
33   Anders Lousdal BK TrekantenDEN1802302001782142581260 1260210    Squad 9
34   Steffen Tang-Petersen TrekantenDEN2022032102282072051255 1255209,2    Squad 10
35   Peppi Konsteri GiantsFIN213218146235231164120748 1255201,2    Squad 10
36   Kasper Johansen Ravnsborg DEN2102202331792641491255 1255209,2    Squad 11
37   Peter Eriksson Kulladals BSSWE1872242352241842001254 1254209    Squad 8
38   Lars Nielsen EnghavenDEN2231842462031852111252 1252208,7    Squad 3
39   Heidi Guldbaek TrekantenDEN197184204212192213120248 1250200,3    Squad 3
40   Maria Bak Gerding StenhusetDEN188175186205222223119948 1247199,8    Squad 1
41   Andrea E. Hansen Arctic StrikeNOR211180191232162223119948 1247199,8    Squad 11
42   Martin Staschen RavnsborgDEN2381662451692212081247 1247207,8    Squad 10
43   Jonas Dons Stars and StriksDEN1771812052582102151246 1246207,7    Squad 8
44   Megan Dicay EnghavenDEN202194230188188195119748 1245199,5    Squad 11
45   jens Mathiesen Solør bk NOR2482051852042121901244 1244207,3    Squad 11
46   Bo Lentz StenhusetDEN2161931682352042241240 1240206,7    Squad 3
47   Rikke Agerbo SASDEN223192178230200168119148 1239198,5    Squad 7
48   Åse Jacobsen Trondheim BKNOR176186153226235214119048 1238198,3    Squad 8
49   Loke Molander Team Clan BKSWE1902582051582262011238 1238206,3    Squad 10
50   Pontus Andersson Team ClanSWE1882082212251912001233 1233205,5    Squad 8
51   Georg Skryten Cross BKNOR2081971891942461981232 1232205,3    Squad 10
52   Ingar Gabrielsen Polar TeamNOR2002131982052321831231 1231205,2    Squad 7
53   Audun Hansen Solli BKNOR2071731932461782331230 1230205    Squad 7
54   Lars Høberg LBCDEN2571871732111981991225 1225204,2    Squad 4
55   Jeanett Johansen Frogner BKNOR201186215181214179117648 1224196    Squad 11
56   Michael Bai L.B.C.DEN1872151972372071811224 1224204    Squad 1
57   Christer Aker Trondheim BKNOR2151762392051931931221 1221203,5    Squad 10
58   Anneli Blomqvist B-K EvaSWE212198176178189214116748 1215194,5    Squad 11
59   Oscar Larsen SASDEN1951712262341862021214 1214202,3    Squad 11
60   Heidi Thorstensen Frogner BKNOR225186176234168172116148 1209193,5    Squad 9
61   Oliver Malm S.A.SDEN1871811992372121901206 1206201    Squad 2
62   Line Mia Jensen LuckyDEN174209203165213190115448 1202192,3    Squad 10
63   Birdzhan R Syuleyman JoKer BKDEN1232132132022242211196 1196199,3    Squad 11
64   Jørgen Mathiesen Solør BKNOR2172091941982091671194 1194199    Squad 10
65   Claus Lunding Sørensen StenhusetDEN1462131792362251911190 1190198,3    Squad 3
66   Rune Christensen StenhusetDEN2472001672012001751190 1190198,3    Squad 3
67   David Cronqvist BK CenterDEN1682012042251722061176 1176196    Squad 3
68   John Guldbæk LBCDEN1651882331761882251175 1175195,8    Squad 2
69   Emil Høstbo Trekanten BKDEN2011901902242151551175 1175195,8    Squad 10
70   Caitlin Gales Dicay BK EnghavenDEN182155169216205198112548 1173187,5    Squad 8
71   Camilla Keller RavnsborgDEN185234160224149173112548 1173187,5    Squad 1
72   Bryan Sirbaugh STDEN1921802131532082261172 1172195,3    Squad 3
73   Viktor B. Mortensen Sofiemyr BKNOR1921991962022241571170 1170195    Squad 7
74   Alexander Beck Solør BKNOR2112202041831611901169 1169194,8    Squad 9
75   Grethe W. Fosseide Trondheim BKNOR177210177194176186112048 1168186,7    Squad 8
76   Niklas Jannik Sørensen EnghavenDEN2232431571781761811158 1158193    Squad 3
77   Michael Wittendorff EnghavenDEN1802112041582002031156 1156192,7    Squad 9
78   Lone Toft StenhusetDEN186202177196167178110648 1154184,3    Squad 3
79   Natalia de lisser RavnsborgDEN225226151153159190110448 1152184    Squad 10
80   Martin Klitte STDEN1761571972152031931141 1141190,2    Squad 3
81   Cecilie J.M. Dam BK TrekantenDEN183181175177199178109348 1141182,2    Squad 3
82   Henrik Jensen StenhusetDEN1742091971602051941139 1139189,8    Squad 11
83   Vilma Salo BayFIN201156179193158201108848 1136181,3    Squad 9
84   Jan Bruun Hik-bowling DEN2011802131551881981135 1135189,2    Squad 2
85   Sofie Rasmussen RavnsborgDEN186199151168178201108348 1131180,5    Squad 8
86   Per Dennis Nielsen StenhusetDEN1802002202081611541123 1123187,2    Squad 8
87   Jonatan Bruun HIK-BowlingDEN1771641562222061891114 1114185,7    Squad 1
88   Mie Agerbo StenhusetDEN159201150179214158106148 1109176,8    Squad 10
89   Julie Bendsen StenhusetDEN165180189164184175105748 1105176,2    Squad 1
90   Michael Bjeldbak LBCDEN1701561921901862101104 1104184    Squad 2
91   Henrik Klujeff StenhusetDEN2901661351971771371102 1102183,7    Squad 4
92   Pia Burkal Trekanten KIFDEN136175188168170206104348 1091173,8    Squad 7
93   Dennis Korsholm BK TarmDEN1932101681641691871091 1091181,8    Squad 10
94   Gudlaugur Valgeirsson Höganäs BCISL1851532141771721881089 1089181,5    Squad 9
95   Rasmus Bering BK RavnsborgDEN1831922251651561621083 1083180,5    Squad 7
96   jacob Larsen StenhusetDEN1831671751641862061081 1081180,2    Squad 3
97   Jann Thomsen Sønderborg StrikersDEN1771431812111631951070 1070178,3    Squad 5
98   Maria Nielsen Stars And Strikes DEN147180170191172156101648 1064169,3    Squad 10
99   Carina Enevold Andersen StenhusetDEN167157140213168164100948 1057168,2    Squad 3
100   Niclas Bang Rasmussen BrasiliaDEN2071671171582001931042 1042173,7    Squad 1
101   Jimmi Laustsen FightDEN1422001791631841641032 1032172    Squad 5
102   Malene Andersen BK TarmDEN14219513615421112796548 1013160,8    Squad 10
103   Benny Faurby BK NordkraftDEN1501601661941841551009 1009168,2    Squad 1
104   Knud Bager LBCDEN155173173159164162986 986164,3    Squad 5
105   Helge Larsen BKC AalborgDEN131157143154160189934 934155,7    Squad 5
106   Martin Møller LBCDEN180133184166127137927 927154,5    Squad 2
107   Kaj Jensen LBCDEN139181111143156148878 878146,3    Squad 5